top of page

POWRÓT DO KORZENI MATKI MEDYCYNY... CZYLI AJURWEDA JAK DBAĆ O SIEBIE I BYĆ ZDROWYM

Ajurweda-okladka-30-10.jpg

Niedawno została wręczona mi ta o to nowa pozycja dotycząca ajurwedy.

Pierwsza pozytywna myśl i uwaga jest techniczna, ale cieszyłam się z niej przez cały dzień.

Nie wiem jak Wy, ale ja notorycznie gubię zakładki do książek, a zdarza mi się czytać kilka w jednym czasie i ciągle przekładać zakładki…

Dlatego tak proste rozwiązanie jak wbudowana zakładka (sznureczek) uważam za genialne ;)

Książka jest napisana zrozumiałym, prostym językiem. W ręce wpadało mi wiele pozycji dotyczących wschodnich metod leczenia, ajurwedy i niestety dość często były albo pisane językiem, który kompletnie nie był zrozumiały albo treść nie była kompletna i chaotyczna co po prostu uniemożliwiało zrozumienie sedna…

„Ajurweda Jak dbać o siebie i być zdrowym” nie ma w sobie takiego ryzyka. Absolutnie każdy w mig pojmie zasady jakimi rządzi się Matka medycyny. Autor dr Partap Chauhan zadbał o to, aby wyjaśnić o co chodzi z tą ajurwedą kompleksowo…

Niektórzy dowiedzą się, że ich zdrowie to nie są dobre witaminki kupione w aptece, a niejednokrotnie stan duszy, a Ci co już to wiedzą to mogą dzięki innym wyjaśnieniom dogłębniej poznać charakterystykę pięciu podstawowych elementów i to jak dzięki tej klasyfikacji można poznac wszystko co nas otacza i tworzy.

Książka bez wątpienia pobudza świadomość i jest podstawowym kompendium wiedzy dla wszystkich pragnących prawdziwie utrzymać stan równowagi między ciałem, umysłem i duszą. Dodatkowo można sprawdzić, jakim typem konstytucji jesteś, poznać najlepszą dla siebie dietę, rozpocząć oczyszczanie z toksyn naturalnymi, nieinwazyjnymi sposobami, nauczyć się jak zwiększać swoją odporność, a także odkryć naturalne sposoby regeneracji,aby odzyskać witalność, energię i wewnętrzny spokój.

A w razie małych zaburzeń autor zadbał o taki rozdział jak DOMOWE LEKI i tu znajdziecie konkrety, przepisy i co jest piękne w ajurwedzie to to, że wszystko co jest potrzebne Wam, aby wyzdrowieć już macie , a jeśli nie to Wasza apteka znajduje się w kuchni ;)

Dla rozbudzenia ciekawości i zachęty mam dla Was:

  • Kilka stron jednego z rozdziałów książki

Konstytucja fizyczna człowieka wg ajurwedy fragment książki dr. PartapaChauhana „Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym” Według ajurwedy istnieją dwie niezależne, ale ściśle powiązane ze sobą klasyfikacje opisujące człowieka. Pierwsza dotyczy ciała, druga — umysłu. Indywidualna natura każdego człowieka jest zdeterminowana przez konfigurację określonego typu ciała oraz określonego typu umysłu i w ajurwedzie nazywana jest prakṛti, co znaczy właśnie „natura”. W odniesieniu do teorii stworzenia prakṛti jest niewyrażoną zasadą kosmiczną, a w odniesieniu do człowieka jego fizyczną (dosze) i psychologiczną (guny) naturą.

Każdy ma w swojej konstytucji dominującądoszę, która determinuje to, co służy danej osobie, a co nie. Ustalenie swojej dominującej doszy pozwalaokreślić odpowiednią dietę, ćwiczenia i styl życia służące utrzymywaniu równowagi. Jest to klucz do zdrowia.

Znajomość własnej konfiguracji dosz igun pozwala zrozumieć swoją fizyczną naturę i konstrukcję psychiczną i dopasować do siebie jedzenie i styl życia potrzebne do osiągnięcia optymalnego stanu zdrowia i spokoju umysłu.

Trzy dosze

Pięć podstawowych elementów łączy się w różnych proporcjach, tworząc trzy podstawowe energie biologiczne zwane dosza. Trzy dosze w przybliżeniu odpowiadają określeniom typu ciała stosowanym w zachodniej medycynie: ektomorficzna (szczupła), mezomorficzna (średnia) i endomorficzna (grubokoścista), lecz znaczenie doszidzie o wiele dalej i jest bardziej złożone.

W ajurwedzie typy te znane są jako: vata, pitta i kapha. Vata reprezentuje przewagę przestrzeni i powietrza, pitta — ognia, kapha — wody i ziemi. Te główne energie rozpoznaje się poprzez cechy fizyczne, temperament oraz rozmaite inne czynniki. Ponieważ trzy energie znajdują odbicie w konstytucji ciała, mówimy o tridoszy (tri — „trzy”). Wszyscy ludzie mają te trzy energie w różnych proporcjach.

Wszystkie koncepcje w ajurwedzie są ważne, ale koncepcja trzech dosz (mówiąca o podstawowych elementach w ludzkim ciele) jest nadrzędna.

Wszystkie inne aspekty tej nauki: dietetyka, diagnostyka, sposoby leczenia,profilaktyka, ćwiczenia fizyczne itd., są wyjaśniane w bezpośrednim odniesieniu do trzech dosz. Bez zrozumienia tej zasady trudno pojąć zarówno diagnozę, jak i zalecany sposób leczenia.

Choć dosze są trzy, fizycznych objawów ich zaburzeń jest niezliczona ilość. Brak równowagi trzech dosz jest źródłem wszystkich chorób i zaburzeń fizycznych, ponieważ vata, pitta i kapha są trzema filarami, na których opiera się nasze ciało. Jeżeli jeden z nich jest słaby, ciało nie ma stabilnej równowagi i będzie chorować. Zanim choroba się ujawni lub przejdzie w stan chroniczny, wpłynie na ciało i na umysł — od pierwszych objawów, zazwyczaj ignorowanych, mogą upłynąć miesiące lub lata.

Z uwagi na ogromne znaczenie dosz wiele tekstów ajurwedyjskichopisuje je bardzo szczegółowo. Nauczyciele ajurwedy uważają, że większą wagę ma umiejętność rozpoznawania dosz i odpowiednie leczenie ich nierównowagi niż zgłębianie chorób jako takich. Mimo że ajurweda poświęca chorobom cały dział, nacisk jest położony na zrozumienie dosz i poznanie prawdziwych przyczyn choroby (czyli tego, która dosza jest zakłócona).

Jeśli to wiemy, dopasowanie odpowiedniej terapii i leków ziołowych jest już w większości wypadków dość proste.

Czym jest dosza?

Trudno precyzyjnie przełożyć słowo „dosza”. Często tłumaczy się je jako „typ biologiczny” lub „konstytucja fizyczna”. Takie tłumaczenie pozwala na proste zrozumienie tego pojęcia, lecz jego pełne znaczenie jest o wiele bardziej złożone. W sanskrycie dosza zdefiniowana jest jako „duṣyatiitidoṣa”, co dosłownie znaczy: „ta, co zanieczyszcza”. Tak więc dosze można rozpatrywać także jako czynniki patogeniczne lub chorobotwórcze, ponieważ ciało choruje, kiedy brak w nim równowagi pomiędzy vata, pittai kapha. (…)

Każda dosza ma swoje charakterystyczne cechy, elementy dominujące, lokalizację, rolę, odniesienie do zmysłów, odniesienie do emocji, powody, które ją zaburzają, określone symptomy tych zaburzeń, dolegliwości i choroby, sposoby na zrównoważenie, podziały i typy. (…)

To, jaką jesteśmy doszą, zostaje zdeterminowane w momencie zapłodnienia, kiedy jajeczko i plemnik tworzą nowy byt. Plemnik wnosi pięć podstawowych elementów od ojca, a jajeczko — od matki. Kiedy się łączą, powstaje kolejne ludzkie istnienie, które jest niepowtarzalną kombinacją podstawowych elementów pochodzących od obojga rodziców. (…)

Naturalny i nienaturalny stan dosz

W stanie naturalnym (normalnym) dosze funkcjonują w równowadze i wtedy jesteśmy zdrowi. Odżywiają, wzmacniają i utrzymują ciało w dobrej kondycji, chroniąc je przed chorobami. W stanie nienaturalnym dosze są podwyższone lub niezrównoważone, co prowadzi do wielu chorób.

Dosze wychodzą z równowagi pod wpływem różnych warunków zewnętrznych lub diety bądź kiedy któryś z elementów w ciele traci równowagę. Gdy są zakłócone, nasza właściwa natura może zostać przytłumiona. Na przykład jeśli następuje wzrost vata, zaczynamy przejawiać jej cechy, nawet gdy naszą doszą dominującą jest pitta. (…)

Chorobę powoduje tylko stan nadmiaru lub nagłego podwyższenia doszy. Metody zrównoważenia omówione w tym rozdziale stosuje się wtedy, gdy jest nadmiar którejś doszy i wykazuje ona symptomy podwyższenia.

Jak zrównoważyć dosze

Obserwowanie zmian stanu swoich doszy i zauważenie symptomów ich zaburzeń jest ważne w odzyskiwaniu harmonii, a tym samym dobrego zdrowia.

Prostym sposobem na osiągnięcie równowagi i obniżenie podwyższonej doszy jest spożywanie substancji (pokarmów) mających w sobie element o przeciwnej naturze do tego, co wywołało zaburzenie. Jedzenie pokarmów o naturze podobnej będzie tylko jeszcze bardziej powiększało doszę, jeszcze bardziej wzmagało nierównowagę. Na przykład gdy zaburzona jest vata, produkty zawierające element powietrza i przestrzeni, czyli takie, które są suche, zimne, lekkie, „nadmuchane” albo gazotwórcze, spowodują jeszcze większy wzrost vata. Należy więc zjeść coś, co jest ciężkie, pożywne (ziemia), mokre (woda) lub pikantne (ogień). Sposób określania zawartości elementów w jedzeniu poprzez kierowanie się smakiem omówię w rozdziale 7.

Równowaga dosz nie oznacza, że występują one w równych proporcjach i ilościach. Proporcje zostały ustalone przed narodzinami i nie mogą być zmienione po urodzeniu. Dochodzenie do równowagi polega na tym, że dosze dążą do osiągnięcia właściwych danemu człowiekowi proporcji.

Właściowości każdej doszy, metody rozpoznania swojej indywidualnej doszy oraz szczegółowe wskazówki dotyczące równoważenia dosz zostały omówione przez dr. PartapaChauhana w książce „AJURWEDA. Jak dbać o siebie i być zdrowym”:

http://virgobooks.pl/alfabetyczny-katalog-ksiazek/90-zapowiedz-ajurweda-jak-dbac-o-siebie-i-byc-zdrowym-dr-partap-chauhan.html

foto alone.jpg

  • oraz rabat przy zakupie książki dla wszystkich moich joginów oraz subskrybentów (jeśli chcesz otrzymać kod rabatowy zasubskrybuj aktualności)

Owocnej lektury i zdrówka :)

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page