top of page

CIEKAWOŚĆ

Za górami skrytości, za lasami braku odwagi żyła sobie ciekawość.

Ciekawość jest małą śliczną dziewczynkąo pięknym uśmiechu, anielskim głosie i sercu pełnym szalonych pomysłów. Ciekawość lubi wyzwania, uwielbia sprawdzać wszystko co nowe, nieznane. Czerpie wielką radość ze zdobywania chwil i nauki za co są jej wdzięczne doświadczenia.

Pewnego poranka, a dokładnie był to postawny Poniedziałek otwierający wielkie wrota tego co nowe, z pełnią energii Ciekawość wybiegła przez jego próg wprost na słoneczny jasny plac.Wlepiła swoje wielkie ciekawskie oczy prosto w słońce.Gapiła się tak z 5 min. do momentu w którym już nic innego nie widziała po za jasnością i już nic innego nie czuła po za uciskiem i bólem w oczach. Czy człowiek może być tak silny i mieć tyle radości i energii co słońce zapytała.Zaczęła je obserwować, mijały minuty, godziny, minął dzień i noc… mijały kolejne dnie i noce…Jednego dnia przysiadła się do niej starsza Pani o imieniu Mądrość. Ciekawość poprosiła Mądrość,aby ta opowiedziała jej coś ciekawego o Słońcu.

W mitologii hinduskiej bóg Słońca to Surya Deva, który mknie rydwanem po nieboskłonie; w ciągu doby przemierza przestrzeń wokół góry Meru. Rydwan ten zaprzężony jest w siedem lśniącym rumaków (odpowiada to kolorom widzianego spektrum świata).Jego woźnica to Pan Aruna – fioletowy odcień wschodu i zachodu słońca.Surya Deva jest dyrygentem dnia i nocy, życia i światła.Więc Słońce jest pełne uśmiechu, niesie życie, zdrowie, nadzieję. Ciekawość była tak wdzięczna energii słonecznej za wszystkie dary, że postanowiła witać je każdego dnia pewnym tańcem, które nazwała Surya Namaskar czyli Pozdrowienie Słońca.

Ciekawość zauważyła, że regularna praktyka Surya Namaskar rozpala wewnętrzne słońce, energię witalną, harmonizując w ten sposób zdrowie w naturalny sposób.Okazało się, że cykl powitania słońca rozwija siłę, wytrzymałość, elastyczność. Usprawnia układ krążenia i oddychania. Jest doskonałym narzędziem do medytacji w ruchu oraz wewnętrznej przemiany.Pozdrowienie Słońca okazało się najpełniejszym ćwiczeniem ciała, duszy i umysłu. Taniec ten to sekwencja dwunastu pozycji, które Ciekawość ułożyła w harmonijny przepływ oddechu i ruchu.Za muzykę wzięła swój oddech, doświadczając kolejno Duchowości i Umysłu zaczęła je poznawać przy użyciu własnego instrumentu- ciała.Pomimo prostoty potęgą Powitanie Słońca okazała się mieć uzdrawiający wpływ na całe ciało oraz być wprowadzeniem do stanu, który nazywa jogą.

W istocie jest ono zjednoczeniem ciała, umysłu i duszy, ostatecznie prowadzi do samorealizacji. Ciekawość powtarzała każdego poranka swój taniec dla Słońca 108 razy, ponieważ Mądrość powiedziała jej, że liczba 108 w Indiach oznacza całość, kompletność coś dopełnionego, symbolizuje doskonałość i uważana jest za liczbę świętą albo magiczną.Ciekawość dzięki swojej systematyczności i wytrwałości w Powitaniu Słońca zyskała elastyczność, wzmocniła mięśnie oraz więzadła kręgosłupa. Mądrość zauważyła także, że cykl ten wpływa na układ pokarmowy, nerwowy oraz krążenia - stabilizując ich działanie.Ciągłe dobre samopoczucie Ciekawości także jest zasługą Surya Namaskar.

Jak wykonać ten magiczny schemat asan (pozycji ciała) ?

Pozycja pierwsza: stań prosto z połączonymi stopami, dłonie złóż przed klatką piersiową jak do modlitwy.

Pozycja druga: na wdechu unieś ręce w górę.

Pozycja trzecia: wykonaj skłon w przód robiąc wydech. Jeżeli możesz, oprzyj dłonie na podłodze przy stopach.

Pozycja czwarta: robiąc wdech odprowadź lewą nogę w tył- wyciągnij jąkaj najdalej starając się nie dotykać kolanem do ziemi, prawą nogę z przodu trzymaj ugiętą w kolanie, utrzymując kolano nad piętą. Głowę unieś do góry.

Pozycja piąta: w czasie wydechu dostaw prawą stopę w tył, utrzymaj tułów w linii prostej potrzymując się na rękach.

Pozycja szósta: zatrzymując oddech opuść ciało w kierunku ziemi, oprzyj się na stopach, kolanach, dłoniach, klatkę piersiową opuść w dół. Pośladki, uda i brzuch unieś do góry.

Pozycja siódma: podczas wdechu opuść biodra na podłogę. Wspierając się na rękach unieś w górę klatkę piersiowa i głowę.

Pozycja ósma: robiąc wydech podnieś biodra i pośladki do góry, prostując przy tym nogi opieraj się na stopach i rękach. Głowę chowaj między ramiona.

Pozycja dziewiąta: podczas wdechu przyciągnij lewą nogę ugiętą pod kątem prostym, stopa ułożona pomiędzy dłońmi; prawa noga wyciągnięta jak najdalej do tyłu, nie dotykając kolanem do ziemi. Głowę unieś do góry.

Pozycja dziesiąta: podczas wydechu dostaw lewą stopę do prawej. Prostując obie nogi zrób skłon.

Pozycja jedenasta: podczas wdechu unieś ramiona w górę.

Pozycja dwunasta: robiąc wydech opuść ramiona i powróć do pozycji wyjściowej – dłonie złożone przed klatką piersiową.

Mądrość żegnając się z Ciekawością pozdrowiła ją życząc pokoju słowami: Om Shanti Shanti Shanti

ilustracja Surya Namaskar.jpg

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page